Eesti Veiniakadeemia korraldab põnevaid veiniteemalisi koolitusi, degustatsioone ja töötube, et aidata kõikidel veinisõpradel ja huvilistel keerukas ning mitmekülgses veinimaailmas orienteeruda.
Teadmised veinidest on väga praktilise väärtusega. Koolitustel tutvustavad kogenud lektorid tähtsaimaid veinipiirkondi ja veinisorte ning annavad ülevaate erinevatest veinide valmistamise tehnoloogiatest. Õpite veine degusteerides hindama nende kvaliteeti ning seda, kuidas üks või teine veinisort maitseb ja milliste roogade kõrvale kõige paremini sobib. Koolituse tulemusena suudate paljude veinisortide seast leida enda maitsele just sobivaima ning ära tunda ka tehismaitseid ja võltsitud ning ebakvaliteetseid veine.
See peen sõna on tulnud prantsuse keelest, étiquette, aga tähendab lihtsat asja: hea käitumise reeglistikku. Pidulikel, ametlikel või avalikel kogunemistel on vaja käituda nende reeglite järgi. "Etiketi tundmine" tähendab seda, et peab oskama käituda viisakalt, tundma tervituste ja head aega ütlemiste reegleid, tuleb kasutada kultuurset kõnekeelt ja väljendusi, tuleb riietuda sobilikult ning väljendada emotsioone vaoshoitult. Etiketi kultuurilised eripärad rahvuste või regioonide kaupa on erinevad, seepärast tuleb reisides tunda sihtkoha kombeid.
Kursusel jagame lihtsaid nõuandeid kuidas tunda end hästi range etiketiga olukorras või võõras keskkonnas ja mida käitumises teha õigesti. Teemad: Tervitus ja viisakusväljendid. Keda märgata esimesena, nn. kohustuslik märkamine. Tervituslikud rituaalid nt. käepigistus, lubatud kehakeel, tervitusjoogi kasutamine. Kuidas katta lauda. Lauakombed, millega ja kuidas midagi süüa, abivahendid. Joogiklaaside ja pokaalide kasutamine: milline klaas mille jaoks, põhikokteilid.
Kursus toimub ilma alkoholita ja ei reklaami seda. Oodatud on ka noored elluastujad.